Středoevropské centrum pro finance a management
    Odkaz zpět na obsah zpět na
obsah

Binomický oceňovací model / svazový model

IdPoj: 00049
 
046BinomickyModel.jpg
blank.gif
blank.gif
Svazový model (také známý jako krokový, fázový či stupňový model nebo anglicky lattice model) je nástroj, který se ve financích často používá k nalezení vnitřní hodnoty opce nebo akcie. Model rozděluje časový usek mezi časem současným (t) a expirací opce nebo prodejem akcie (například čas t + x) na N samostatných úseků (rok 1 a rok 2 na uvedeném obrázku). V libovolném čase (t) má model konečný počet výsledků období (t + 1) přičemž každá možná změna je zachycena ve své větvi rozhodovacího stromu.

Známe-li statisticky pravděpodobnou cenu v čase (t + 1), můžeme vypočítat vnitřní hodnotu v čase (t). Vnitřní hodnota se počítá v každém bodě rozhodovaního stromu směrem od času (t + x) k počátku rozhodovacího stromu v (t) až se dospěje k jedné vnitřní hodnotě aktiva.

Jednoduchým svazovým modelem, kde stavy světa v každém kroku rozhodovacího stromu mohou mít pouze dvě hodnoty, A nebo B, je binomický oceňovací model. Svazový model může mít více než jen dva stavy světa. Výklad bude srozumitelnější na příkladu.

Příklad:

Na obrázku je zachycen binomický model pro dvě období. Hodnota akcie v každém období může buď vzrůst nebo klesnout. Pokud hodnota akcie vzroste, bude to o 50%. Pokud hodnota akcie klesne, bude to o 30%. Počáteční hodnota akcie v bodě B0 nechť je 100 Kč.

V bodu B2NN cena akcie dvakrát po sobě vzrostla, je tedy 100 * 1,5 * 1,5 = 225. V bodu B2ND cena akcie jednou vzrostla a pak kleska, bude tedy 100 * 1,5 * 0,7 = 105.

Pokud víme pravděpodobnosti s jakými cena vzroste nebo klesne, můžeme vypočítat vnitřní hodnotu akcie v bodě B0. Dejme tomu, že pokud akcie vzroste, bude to s pravděpodobností 55% a pokud klesne bude to s pravděpodobností 45%. Jaká je tedy vnitřní hodnota akcie v bodě B1N? Výsledek v bodě B2NN ve výši 225 dosáhneme s pravděpodobností 55% vzhledem ke stavu v bodu B1N (toto je dáno). Výsledek v bodě B2ND ve výši 105 dosáhneme s pravděpodobností 45% vzhledem ke stavu v bodu B1N (toto je rovněž dáno). Hodnota v bodu B1N je tedy 225 * 0,55 + 105 * 0,45 = 171 (výpočet modelu). Výsledek v bodu B1D je analogicky 105 * 0,55 + 49 * 0,45 = 79,80 (výpočet modelu).

K hodnotě akcie v bodu B0 dospějeme stejným postupem jen s tím rozdílem, že nyní posuzujeme vnitřní hodnoty vypočtené v bodech B1N a B1D vzhledem k počátku rozhodovacího stromu, tedy již vypočítané vnitřní hodnoty zvážíme pravděpodobnostmi jejich nastání. Vnitřní hodnota naší akcie je 171 * 0,55 + 79,80 * 0,45 = 129,96, a tak by bylo možno ji doporučit ke koupi protože je to o zhruba 30 více než její počáteční hodnota bez uvážení výší jejího možného vzestupu či poklesu a odpovídající pravděpodobnosti.

Oceňování opcí pomocí binomického modelu je založeno na stejném principu a postupu jako jsme použili v uvedeném jednoduchém příkladu ocenění akcie. Na závěr dodejme, že při výpočtech v jednotlivých bodech rozhodovacího stromu je nutno porovnat vypočtenou vnitřní hodnotu s nominální hodnotou v daném bodu a v nadřazených krocích dále použít tu správnou vzhledem k zadání našeho modelu (nákup či prodej aktiva).

Náš příklad je znázorněním dvoustavového světa v binomickém modelu. Obecný svazový model s n stavy by bral v úvahu vzestup, pokles, žádná změna, cokoliv mezi tím.

Binomický oceňovací model / svazový model


.
Související pojmy
Související pojmy
Diskuzní fórum / komentáře
Dukiszín fmóur / kteoeřnám
V diskuzi zatím není žádný příspěvek. Máte možnost být první.
Další zdroje informací
Další zdroje informací
Co by Vás ještě tak asi mohlo zajímat?
Co by Vás ještě tak asi mohlo zajímat?
Chybí zde nějaký pojem, metoda, teorie či přístup? Nemůžete něco najít? Napište nám.
Nejsledovanější knihy   
Nejsledovanější knihy   
Ekonomie
Holman Robert
(Sledovanost: 174)
Introduction to Financial Accounting
Charles T. Horngren, Gary L. Sundem, John A. Elliott, Donna Philbrick
(Sledovanost: 167)
Marketing
Boučková Jana, a kol.
(Sledovanost: 167)
Corporate Finance
Stephen A. Ross, Randolph W Westerfield, Jeffrey Jaffe
(Sledovanost: 161)
(Sledovanost: 161)
Diskuzní fórum

Středoevropské centrum pro finance a management podporuje veřejnou diskuzi týkající se různých ekonomických i společenských témat.

Diskuze na těchto stránkách je neredigovaná a nemoderovaná. V zájmu zachování vysoké úrovně diskuze i tohoto servru je však administrátor fóra oprávněn konat patřičné kroky, aby bylo zabráněno projevům rasové, národnostní, náboženské nebo jinak nepřípustné diskriminace. Administrátor je rovněž oprávněn zasahovat, pokud objeví v diskuzích vulgární nebo jinak nepřístojné projevy.

Středoevropské centrum pro finance a management nenese žádnou faktickou ani implicitní odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků, ani neručí za skutečnou identitu jejich autorů.

V zájmu udržení vysoké úrovně diskuzí žádáme autory, aby identifikovali své příspěvky svým jménem nebo alespoň přezdívkou a pokud možno i elektronickou adresou.

Děkujeme za přízeň a doufáme, že naše www stránky nabízejí co hledáte.

Středoevropské centrum pro finance a management
Svět plný ověřené vzdělanosti

Dnešní datum:

leadership - management strategie - rozhodovací procesy organizace - změna - kultůra komunikace - marketing
přístupy & metody A-Z systémy & teorie A-Z modely & struktůry A-Z metody & způsoby A-Z
oceňování - rozhodování strategie - tvorba hodnot treasury - cash flow finance - řízení rizik
metody & ukazatele A-Z modely & způsoby A-Z přístupy & systémy A-Z metody & teorie A-Z

Podmínky provozu | © Copyright 2005-2012 Středoevropské centrum pro finance a management | Mapa stránek
Upozornění
Upozornění na novou službu: Právě jsme spustili Katalog odborníků, konzultantů a profesionálů. Odkaz Odborníci.
Vyhledávání
Novinky
Sharpe Ratio
Treynor Ratio
Sortino Ratio
Crashophobia
Portfolio Turnover Ratio (PTR)
Opce - delta hedging
Black-Scholes Model
Vybrané finanční a manažerské okruhy na webu
Dnes Vám představujeme

JUDr. Jiří Fiala

JUDr. Jiří Fiala
právní služby a poradenství -- Cílem společnosti Fiala & Partners LLP je poskytovat komplexní služby v oblasti optimalizace činnosti finančních institucí z pohledu compliance rizik a souvisejících rizik operačních.
Více se dozvíte zde.
Anketa
Nejčtenější pojmy
z financí a managementu
SWOT analýza SWOT je typ strategické analýzy stavu firmy, podniku či orga...
(Přečteno: 143076x)
Zrušení, likvidace, zánik společnosti Zrušení a zánik společnosti se řídí v České republice zákonem 51...
(Přečteno: 128501x)
Definice cíle SMART (Project Management) SMART je souhrn pravidel, která pomáhají především v r...
(Přečteno: 105924x)
Lorenzova křivka Lorenzova křivka, nebo anglicky Lorenz Curve (LC), je grafické znáz...
(Přečteno: 75438x)
Giniho koeficient Giniho koeficient, sestrojený italským statistikem Coradem Gini v r...
(Přečteno: 75034x)
Upozornění
Spolupráce: Napsali jste kvalitní odbornou práci, studii nebo analýzu, která Vám nyní leží v šuplíku? Publikujte ji na tomto portálu. Co Vám za to můžeme nabídnout najdete na stránce informace pro autory.
Další kategorie

.